Po 5 mies. ’20 eksport towarów rolno-spożywczych +6,2 proc. rdr

Eksport towarów rolno-spożywczych po pięciu miesiącach 2020 r. wzrósł o 6,2 proc. rdr do 13,7 mld euro – podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołując się na dane Ministerstwa Finansów.

„Od stycznia do maja 2020 r. sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 13,7 mld euro i była o 6,2 proc. większa niż w 2019 r. Jednak dynamika wzrostu przychodów uzyskanych z eksportu była wolniejsza niż w analogicznym okresie 2019 r., kiedy wyniosła 10 proc.” – napisano.

W okresie styczeń – maj 2020 r. import towarów rolno-spożywczych do Polski ukształtował się na poziomie 9,3 mld euro, o 4,0 proc. wyższym niż w 2019 r.

Dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,2 proc., do 4,4 mld euro.

map/ana/


Artykuły powiązane

Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjskie embargo miało być z jednej strony „karą” dla zachodnich eksporterów za sankcje przeciwko Rosji, z drugiej zaś narzędziem wspierania rodzimej produkcji. W obu tych wymiarach Rosja nie odnotowała sukcesu.
Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Eksport poprawia nam saldo handlowe

Kategoria: Analizy
Mimo spowolnienia w otoczeniu polskiej gospodarki, nasz eksport utrzymał w I kwartale wysokie tempo wzrostu. Jego dynamikę w dużym stopniu kształtowały towary, które dopiero niedawno pojawiły się w polskiej ofercie, będące wynikiem dalszego angażowania się inwestorów zagranicznych w Polsce.
Eksport poprawia nam saldo handlowe