Prezes PFR: Polski sektor bankowy w pełni bezpieczny

Poza ryzykiem związanym ze zbliżającym się wyrokiem TSUE ws. hipotecznych kredytów walutowych w CHF polski sektor bankowy w pełni bezpieczny – uważa prezes PFR Paweł Borys.

„W Polsce nie przekłada się to (sytuacja w sektorze bankowym USA i Europy Zachodniej – PAP) bezpośrednio na nasze banki. Mamy silny sektor bankowy. (…) Nie mamy się czym martwić. Mamy banki, które są wyposażone dobrze w kapitał. Sektor jest nadpłynny, nowoczesny. Oczywiście jest pewna czarna chmura na horyzoncie w postaci problemów kredytów frakowych, które, gdyby zastosować się do opinii TSUE, mogłyby wywołać poważne problemy niektórych instytucji finansowych. Natomiast poza tym ryzykiem możemy czuć się w pełni bezpiecznie” – powiedział Borys w radiu RMF24.

„Jeżeli chodzi o nasz sektor to nic złego się nie dzieje” – dodał.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po raz pierwszy, od kiedy pamiętam, mamy do czynienia z obniżeniem zarówno nominalnego poziomu kapitałów w bankach, jak i nadwyżek kapitałowych ponad poziomy wymagane ustawowo i nadzorczo. Może na tym ucierpieć akcja kredytowa – ostrzega dr Olga Szczepańska, dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP.
Regulacji sektora bankowego jest za dużo

Włoski sektor bankowy pod lupą

Kategoria: Analizy
Jednym z trzech największych sektorów bankowych w UE, zaraz po francuskim i niemieckim, choć jest znacznie od nich mniejszy, jest włoski sektor bankowy. Łączne aktywa włoskich banków nie przekraczają 200 proc. PKB – to mniej niż średnia dla państw strefy euro.
Włoski sektor bankowy pod lupą

Irlandzki sektor bankowy dekadę po globalnym kryzysie finansowym

Kategoria: Analizy
Największe irlandzkie banki w najbliższej przyszłości muszą dokończyć transformację cyfrową oraz odzyskać rentowność, bo jest to obecnie element negatywnie wpływający na atrakcyjność inwestycyjną irlandzkiego sektora bankowego.
Irlandzki sektor bankowy dekadę po globalnym kryzysie finansowym