Sura, RPP: Bez obniżek i podwyżek stóp; inflacja nie przebije 3,5 proc.,

18.10.2019

Nie można brać na poważnie ani obniżek, ani podwyżek stóp procentowych – powiedział PAP Biznes Rafał Sura, członek RPP. Jego zdaniem RPP nie będzie musiała reagować z uwagi na policy mix, w najbliższych miesiącach CPI nie przebije 3,5 proc., a wyrok TSUE nie grozi osłabieniem złotego.

„Przyzwyczaiłem się w ramach zasiadania w RPP, że najbardziej rozsądne jest wypowiadanie się o polityce pieniężnej maksymalnie w perspektywie czterech kwartałów na przód. Mając to na uwadze najbardziej prawdopodobnym, graniczącym z pewnością, scenariuszem na najbliższy 2020 r. jest stabilizacja stóp procentowych, co najlepiej służyć będzie polskiej gospodarce. Nie można brać na poważnie ani obniżek, ani podwyżek stóp proc.” – powiedział.

Członek RPP uważa, że inflacja nie przekroczy 3,5 proc., a w połowie 2020 r., po przejściowym wzroście, powróci w pobliże 2,5 proc.

„Ścieżka inflacji pokazuje, że nawet przy wahaniach, które pewnie się pojawią w najbliższych miesiącach, CPI pozostanie w graniach celu. Jeszcze kilka miesięcy temu formułowano odważne prognozy, że w IV kw. 2019 r. inflacja znacząco przekroczy 3 proc. W tej chwili ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Natomiast w I kw. 2020 r., inflacja z pewnością przekroczy 3 proc., jednak decydować o tym będą czynniki, które nie mają trwałego charakteru. Wykonalny wydaje się więc scenariusz, gdy po przejściowym wzroście inflacji na początku 2020 r. już w połowie roku CPI spadnie w pobliże 2,5 proc.” – powiedział.

W minutes z październikowego posiedzenia RPP napisano, że według bieżących prognoz inflacja w kolejnych miesiącach może nieznacznie wzrosnąć, a w I kw. 2020 r. wzrost cen może przejściowo przyśpieszyć i kształtować się w pobliżu górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

Rafał Tuszyński

tus/osz/

Artykuły powiązane