Szczepionka Pfizera na COVID-19 dopuszczona do użytku w UK

Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech została dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii. Szczepionka zostanie udostępniona w całej Wielkiej Brytanii od przyszłego tygodnia – poinformował Departament Zdrowia i Opieki Społecznej.

Pfizer podał z kolei w komunikacie, że firmy są gotowe na to, aby dostarczyć pierwsze dawki szczepionki do Wlk .Brytanii „natychmiast”.

Wlk. Brytania podpisała wcześniej umowę na dostawę 40 mln dawek szczepionki na COVID-19 – z dostawą w 2020 r. i 2021 r.

1 grudnia 2020 r. firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw COVID-19.

Wcześniej – w listopadzie 2020 r. – Pfizer Inc. i BioNTech SE przedłożyły amerykańskim organom regulacyjnym swoje dane o szczepionce na COVID-19.

Pfizer i BioNTech rozpoczęły też składanie wniosków regulacyjnych w innych krajach, w tym w Australii, Kanadzie i Japonii.

Pfizer i BioNtech mogą dostarczyć na całym świecie do 50 mln dawek szczepionki w 2020 r. i do 1,3 mld dawek w 2021 r.

aj/osz/


Artykuły powiązane

Wyścig po szczepionkę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Opracowanie szczepionki w laboratorium jest relatywnie proste. Ale do wprowadzenia jej na rynek przed innymi potrzeba platformy technologicznej i mocy produkcyjnych. Kto nimi dysponuje, zyskuje strategiczną przewagę – mówi dr Krzysztof Brzózka, wirusolog i wiceprezes biotechnologicznej spółki Ryvu Therapeutics.
Wyścig po szczepionkę

Pandemia może zmienić "Big Pharmę” na dobre

Kategoria: Analizy
Pandemia koronawirusa ujawniła w sposób wyraźny różne słabości branży farmaceutycznej, ale – dzięki pandemii – być może pojawiła się szansa na uzdrowienie sektora.
Pandemia może zmienić 'Big Pharmę” na dobre

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?