Prezes NBP: Podwyżka stóp procentowych o 75 pb w maju nie jest zwiastunem końca cyklu

Prezes NBP: Podwyżka stóp procentowych o 75 pb w maju nie jest zwiastunem końca cyklu

Prof. Adam Glapiński, prezes NBP (©NBP)

2022-05-06 17:54  Warszawa (PAP)

 Podwyżka stóp procentowych NBP o 75 pb w maju nie jest zwiastunem zakończenia cyklu, RPP będzie nadal podwyższała stopy aż inflacja trwale się obniży – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

„Nie jest to zwiastun zakończenia cyklu podwyżek. Wcześniejsza podwyżka o 100 pb wynikała z reakcji na gwałtowny wzrost cen. 75 pb wydawało nam się najwłaściwsze – silne zastopowanie inflacji, ale nie jest to gwałtowna reakcja. Jesteśmy zdecydowani działać aż do opanowania inflacji, co nie jest zwiastunem końca podwyżek. Cykl podwyżek trwa” – powiedział prezes podczas konferencji. […] (PAP Biznes)

kuc/ osz/

 

2022-05-06 16:46  Warszawa (PAP)

 Działania rządu są przeciwne do polityki pieniężnej, ale NBP ich nie kwestionuje i uważa za wskazane – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„(Działanie rządu – PAP) osłabia działanie antyinflacyjne NBP. Z punktu widzenia obywatelskiego, ludzkiego, my to absolutnie akceptujemy, ale oczywiście to działa przeciwko temu. My osuszamy jakiś obszar, a rząd kroplówkę do jakichś obszarów zarządza, zgodnie z naszych społecznym zobowiązaniem, że państwo dba o kwestie obywateli i nie doprowadza do skrajnych sytuacji. Przypominam, że wszystko dotyczy jakiegoś czasu” – powiedział prezes NBP.

„Działanie rządu jest przeciwne do naszego, jednym słowem, ale my tego nie kwestionujemy, uważamy je za wskazane” – dodał. (PAP Biznes)

pat/ osz/

 

2022-05-06 16:40  Warszawa (PAP)

 Przypuszczam, że tarcza antyinflacyjna będzie kontynuowana – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Przypuszczam, że tarcza antyinflacyjna będzie kontynuowana, ale to zależy od ministra finansów. Jeśli tarcza będzie kontynuowana, to inflacja będzie maleć, powiedzmy, że prawdopodobnie o 2 pp.” – powiedział prezes. (PAP Biznes)

kkr/ map/ kuc/ pat/ mfm/

 

2022-05-06 16:28  Warszawa (PAP)

 Nie ma określonego pułapu, na którym wzrost stóp procentowych się zakończy – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Inflacji się nie da zakręcić, żeby jej nagle nie było, to jest bolesna rzecz i wszystkie kraje to przeżywają. Osiągniemy przezwyciężenie inflacji w tym średnim okresie, zrobimy wszystko, żeby to przezwyciężyć, ale lekarstwo jest gorzkie. Dla wielu bardzo gorzkie, więc rząd z drugiej strony będzie je łagodził, dla najbardziej poszkodowanych. Obiecuję, że tak szybko, jak się da, przestaniemy to lekarstwo aplikować, bolesna seria zastrzyków się skończy. Ale na razie musi trwać, jeszcze jakiś czas. Sami Państwo zobaczą, kiedy będzie się mogła skończyć – kiedy inflacja się zatrzyma, przestanie być tendencja do wzrostu cen” – powiedział prezes NBP.

„Pytają Państwo, jaki pułap będzie zatrzymania wzrostu stóp, nie ma na to odpowiedzi. Pragmatycznie patrzymy” – dodał.

Glapiński zaznaczył, że stopy procentowe nie wzrosną do „absurdalnych poziomów”, aby nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia i recesji. […] (PAP Biznes)

pat/ mfm/

 

2022-05-06 16:24  Warszawa (PAP)

Wzrost PKB w 2023 roku spadnie do ok. 3 proc. – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Niewątpliwie tempo wzrostu PKB będzie spadać i w przyszłym roku, myślę, że wyniesie do 3 proc. Nadal jest to przyzwoity wzrost na tle innych krajów, ale jednak zasadniczy spadek tempa wzrostu” – powiedział prezes. (PAP Biznes)

kkr/ map/ kuc/ pat/ mfm/

 

2022-05-06 16:12  Warszawa (PAP)

 Szczyt inflacji w Polsce przypadnie na czerwiec-lipiec – powiedział w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Przewidujemy, że szczyt inflacji będzie w czerwcu-lipcu” – powiedział Glapiński. (PAP Biznes)

pat/ osz/

 

2022-05-06 16:04  Warszawa (PAP)

 Prezes Narodowego Banku Polskiego ma nadzieję, że pod koniec 2023 r. stopy procentowe będą obniżane – wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.

„Robimy wszystko co można, żeby obniżyć inflację jak najszybciej. To spowoduje obniżenie stóp procentowych. W pewnym momencie nadejdzie ten moment, mam nadzieje, że to będzie właśnie koniec 2023 r., że kredytobiorcy usłyszą w mediach i się ucieszą, że wreszcie stopy procentowe idą w dół” – powiedział prezes NBP. (PAP Biznes)

pat/ osz/

 

2022-05-06 15:45  Warszawa (PAP)

 Uchodźcy z Ukrainy odpowiadają za prawię połowę ostatniego wzrostu popytu konsumpcyjnego – wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, podczas konferencji prasowej.

„Mamy napływ uchodźców, ok 3,2 mln przewinęło się przez Polskę. Prawdopodobnie mamy w tej chwili ponad 1,5 mln konsumentów więcej. Ci konsumenci mają własne środki, wywiezione z Ukrainy (…) i otrzymują też od nas środki, które wydają natychmiast, nie odkładają ich jako oszczędności, tylko natychmiast wydają na najbardziej potrzebne produkty, to też wpływa na wzrost cen” – powiedział prezes NBP.

„Szacujemy, że 10 proc. wzrost popytu konsumpcyjnego, to z tego 4 proc. w ostatnim okresie to właśnie jest ten wzrost związany z uchodźcami” – dodano. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

 

2022-05-06 15:27  Warszawa (PAP)

 RPP będzie dalej podnosiła stopy proc., aż inflacja trwale obniży się – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Walka z inflacją odbywa się w Polsce w odpowiednim tempie i z właściwą dynamiką wzrostu stóp procentowych (…). RPP od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe i będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży” – powiedział prezes NBP.

„W przyszłości, oby jak najszybciej, nie tak odległej, bo przecież proces podnoszenia już trwa, nadejdzie czas obniżania stóp procentowych. Ale na razie priorytetem jest cały czas obniżanie inflacji. Staramy się zredukować inflację do poziomu wyznaczonego przez nasze założenia” – dodał. […] (PAP Biznes)

pat/ mfm/

 

2022-05-06 15:08  Warszawa (PAP)

Wzrost PKB w I kw. przyspieszył do 8 proc. – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„W I kw. wzrost PKB przyspieszył prawdopodobnie aż do 8 proc., a więc jest bardzo silny. Jednocześnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, praktycznie nie mamy bezrobocia” – powiedział prezes NBP. (PAP Biznes)

kkr/ map/ kuc/ pat/ mfm/

Prof. Adam Glapiński, prezes NBP (©NBP)

Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej

Kategoria: Raporty
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na konferencji prasowej, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb. Jego zdaniem, główna stopa na poziomie 3 proc., a być może przy dobrej koniunkturze nawet 4-proc., nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce.
Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej

Prezes NBP: system bankowy funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie

Kategoria: Raporty
Analizy NBP pokazują, że mimo ogromnej skali szoku w czasie pandemii, strat i niepewności, system bankowy jako całość funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie – zapewnił we wtorek w wypowiedzi dla Związku Banków Polskich Prezes NBP prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: system bankowy funkcjonuje i będzie funkcjonował stabilnie